Shopping Cart
anna

Rituály, ktoré škodia. Z týchto činností pred spaním priberáš

5/5 - (1 vote)

Tieto aktivity pred spaním a večerné rutiny ti môžu nielen sťažiť zaspávanie a znížiť kvalitu nočného oddychu, ale aj prispieť k tomu, že priberáš na hmotnosti.

Priberanie v noci sa týka aj uponáhľaných ranných rituálov či kvality a dĺžky spánku.

Ktoré návyky pred a po spánku by sme mali zmeniť alebo oželieť, aby náš príjem energie nebol nadbytočný a boli sme štíhli a fit? Zoskupil ich magazín Prevention.

1. Pojedanie „drobností“

Ak si nevieme predstaviť sledovanie televízie bez misky popcornu (napriek tomu, že ten bez masla a soli až toľko kalórií nemá), mali by sme tento večerný rituál obmedziť alebo upraviť. „V zásade nie je úplne nezdravé jesť večer,“ hovorí expert na spánok a obezitu Peter LePort. „Problém je, ak si dáme veľkú večeru a potom zmrzlinový pohár, misku slaných lupienkov alebo dezert,“ hovorí. Ak máme v pláne večer si ešte niečo „zobnúť“, mali by sme prehodnotiť energetickú hodnotu večere alebo pridať cvičenie.

2. Jedlo pre televízorom

Problém nie je len to, že večer veľa (či nezdravo) jeme, ale aj to, pri akej činnosti. Jedným z hlavných vyvolávačov priberania je takzvané neuvedomelé jedenie, ktoré prevádzkujeme pri nejakej ďalšej činnosti. Večer asi najčastejšie pri sledovaní televízie. Vtedy totiž nekontrolujeme svoj apetít ani množstvo skonzumovaného. Mali by sme preto zvoliť nízkokalorické pokrmy, pri ktorých to až tak nevadí. Mrkvu alebo pečené zeleninové či ovocné lupienky bez pridaných cukrov a solí.

3. Večerný pohárik

Nejde len o to, že alkoholické nápoje sú plné prázdnych kalórií, ale že zopár pohárikov pred spaním môže narušiť náš spánkový cyklus, budeme sa častejšie budiť a neprejdeme do hlbších spánkových hladín. A takýto nedostatočný spánok narušuje hladinu hormónu hladu, po požití alkoholu a plytkom spánku máme teda oveľa väčšiu chuť na nezdravé jedlá cez deň. Takže aj zopár večerných prípitkov môže sabotovať naše úsilie schudnúť.

4. Sledovanie elektroniky

Modré svetlo telefónu, notebooku či televíznej obrazovky môže taktiež ovplyvniť vaše spánkové cykly, preto sa odporúča vyhnúť elektromagnetickému žiareniu minimálne hodinu pred spaním. Iným spôsobom, ale s podobným výsledkom ako alkohol môže nadmerné používanie technických vymožeností znížiť spánok do plytšej hladiny. A tá potom vyvoláva väčšiu únavu a aktivuje hormón hladu cez deň.

5. Málo spánku

Nie, šesť hodín každú noc zrejme nestačí. A ak aj áno, telo si to vykompenzuje inde. Podľa výskumu z Harvardskej Univerzity, ženy, ktoré v noci spali 5 hodín a menej mali o 30 percent vyššiu pravdepodobnosť pribrať v priemere 13 kilogramov v priebehu trvania štúdie – teda nasledujúcich 16 rokov.

6. Vstávanie „na poslednú chvíľu“

Aj odďaľovanie budíka na posledný možný čas prebudenia sa môže mať vplyv na naše priberanie. Ak totiž nestihneme pokojné a plnohodnotné raňajky, ideálne pozostávajúce z vlákniny a bielkovín, o to viac budeme jesť počas dňa a o to nezdravšie „rýchloenergetické“ potraviny – samozrejme vyvolávajúce priberanie.

Proti chrápaniu
vaha na gramy mini-digitalna-vaha1
ayurvedske-okuliare-akcia
vaha na gramy mini-digitalna-vaha1
Proti chrápaniu
vaha na gramy mini-digitalna-vaha1
vaha na gramy mini-digitalna-vaha1