vitamin c citron

Vitamín „C“ – čo o ňom hovoria odborníci

Podľa vedeckých poznatkov všetky zvieratá a rastliny okrem človeka a niekoľkých ďalších živočíchov (napríklad opíc, morčiat a niekoľkých druhov pstruha) sú schopné vytvárať si vlastný vitamín C. Tento poznatok viedol niektorých vedcov (najznámejší Linus Pauling) k záveru, že neschopnosť produkcie vlastného vitamínu C je genetický defekt, a následne k hypotéze, že ak by sa jeho hladina u človeka vyrovnala s hladinou u zvierat, viedlo by to k zlepšeniu jeho celkového zdravotného stavu. – zdroj: Wikipédia

Pri rôznych infekciách a nemociach stúpa potreba vitamínu C na 20 – 40 násobok potreby pri normálnom zdraví. Organizmus totiž nedokáže premôcť baktérie bez pomoci vitamínu C. Tento pomáha či už ide o ochorenie vírové, bakteriálne alebo infekčné ako je DNA, reuma alebo srdcové choroby, dvanástroníkové vredy, zápaly pľúc, prechladnutie, zápal mozgových blán, tuberkulóza, diftéria, zápal prostaty, zápal ucha, očné infekcie, zápal mandlí, detské choroby a mnoho iných chorôb bolo ním tiež úspešne liečených.

Dávkovanie: množstvo dávok vitamínu C závisí na závážnosti a trvaní choroby. Prvú dávka sa podáva vždy najväčšia. Pacienti s reumatizmom alebo inými chronickými chorobami často berú lieky celé mesiace a roky. Vitamín C najprv zničí toxíny z týchto liečiv a až potom môže pôsobiť priamo na tkanivá chorého organizmu.

vitamin c citron

Jednou z hlavných funkcií vitamínu C je pomoc pri tvorení a udržiavaní kolagénu. Kolagén drží pohromade všetky bunky v tele, jednotlivým tkaninám v tele dáva silu a pružnosť. Aj keď vitamín C je potrebný na tvorenie kolagénu je pri tom zároveň nutná prítomnosť vápnika ako katalyzátora. Pri nedostatku vitamínu C je kolagén nedostatočne kvalitný a do tela ľahko vnikajú a šíria sa v ňom víry, jedy, toxíny, nebezpečné drogy, alergény a iné cudzorodé látky.

Dostatok vápnika a vitamínu C však umožňuje vytvoriť kvalitný kolagén, ktorý nedovolí týmto nežiaducim látkam vstúpiť do buniek.

Prejavy nedostatku: pri nedostatku vitamínu C kapilárne cievy (vlásočnice) ľahko praskajú a krv preniká do okolitých tkanív. Toto jemné krvácanie vzniká najskôr v črevných stenách, v kostnej dreni, v kĺboch a niekedy spôsobuje aj bolesti nazývané reumatické. Ak praskajú vlásočnice v blízkosti povrchu kože uvidíme modriny, hlavne u žien a detí, u mužov je častejšie okom viditeľným príznakom krvácanie ďasien pri čistení zubov. Tieto príznaky zmiznú do 24h po vhodnej každodennej dávke vitamínu C. Nedostatok vitamínu C vedie u detí k spomaleniu alebo k dočasnému zastaveniu rastu zubov, zuby sú náchylné ku kazom.“

Prírodný a syntetický vitamín C sú rovnocenné.

Optimálna dávka zdravého človeka sa pohybuje medzi 250 mg – 10.000 mg denne.

Zdroj: Adelle Davis v knihe Čo Vám chýba aby sme boli fit

Odkazy:
kniha: http://www.vitaeshop.sk/knihy/adelle-davis-co-vam-chyba–aby-ste-boli-fit/
vitamín C: http://www.vitaeshop.sk/vitamin-c
vápnik: http://www.vitaeshop.sk/kalcium

kaliper
Proti chrápaniu
Proti chrápaniu
Proti chrápaniu
kaliper
Scroll to Top