čokoláda nie je zlá

6 veľmi dobrých dôvodov, prečo čokoláda nie je až tak zlá

čokoláda nie je zlá

1. Čokoláda ti pomôže chudnúť

Zjesť malý kúsok horkej čokolády je najrýchlejší spôsob ako zabiť svoje chute a plus horká čokoláda má vysoký obsah vlákniny, ktorá ti pomôže udržať si sýtou a spokojnou dlhšie.

“Horká čokoláda má horko-sladkú chuť. Práve preto, sladké stimuluje chuť do jedla, horké naopak chuť potláča.” -Dr. David Katz MD, MPH, riaditeľ Yale prevencia Research Center

2. Čokoláda ťa ochrání od toho, aby si vyzerala staro

Horká čokoláda s vysokým obsahom antioxidantov (asi 8 krát viac než jahody), ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením od slnečného žiarenia ale…

To neznamená, že sa môžeš opaľovať bez žiadnej ochrany proti slnečnému žiareniu.

3. Čokoláda je prírodné antidepresívum

Čokoláda spôsobí, že tvoje telo uvoľní hormóny “dobrého pocitu” endorfíny & serotonínu a ver tomu alebo nie štúdia Univerzity of Sussex zistila, že čokoláda je lepšie ako bozkávanie!

“Niet pochýb o tom, že čokoláda porazí bozkávanie keď príde na to dlho-trvajúce opojenie tela a mozgu.

“Opojenie v mnohých prípadoch trvalo štyrikrát tak dlho, ako ten najvášnivejší bozk.” -Dr. David Lewis

4. Čokoláda je dobrá pre tvoje zuby

Čokoláda obsahuje teobromín, ktorý pomáha predchádzať zubnému kazu tým, že zabije baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz.

5. Čokoláda znižuje krvný tlak

Čokoláda je plná flavanolov, ktoré zlepšujú pružnosť ciev. Indiáni kmeňa Kuna, ktorí sú známo svojim nízkym krvným tlakom a ktorí sú prakticky bez srdcovocievnych chorôb pijú veľa nespracovanej čokolády ako súčasť ich stravy.

6. Čokoláda ti pomáha žiť dlhšie?

Neexistuje žiadny konkrétny dôkaz, ktorý to podporuje, ale Jeanne Louise Calment, je človek, ktorý sa dožil 122 rokov a jedol vyše 1kg horkej čokolády za týždeň, ale…

Aby si získala získať všetky výhody čokolády

  • Uisti sa, že papáš horkú čokoládu, ktorá má aspoň 70% kakaa alebo Lindt Super horká čokoláda s 90% kakaa a…
  • Chceš sa vyhnúť spracovanej sladkej mliečnej čokoláde (ako Snickers, Mars, atď.), ktoré nemájú všetku vlákninu, zdravý tuk a antioxidanty, ktoré horká čokoláda má a ktoré sú dobré pre chudnutie, lepšiu pokožku, zub a…
  • Len preto, že horká čokoláda je pre teba dobré, neznamená to, že môžeš teraz zblázniť a napráskať sa jej, pretože kalórie sú kalórie, a ak budeš jesť príliš veľa (zdravé, alebo nie), budeš naberať na váhe.

Top 5 Čokoládových Mýtov a faktov…

1. Mýtus: Čokoláda je afrodiziakum

Fakt: Štúdie odhalili, že priemerný človek má rovnakú neurologické reakcie na čokoládu, ako pri zhliadnutí fotky milovanej osoby.

Čokoláda stimuluje uvoľňovanie chemického fenylethylaminu (PEA) a andamidov v mozgu. PEA zvyšuje uvoľňovanie neurotransmiteru dopamínu v mozgu, a je nájdený v nadbytku v mozgu počas orgazmu.

Anandamid aktivuje kanabinoidove receptory v mozgu, ktoré boli preukázané, že zvyšujú citlivosť a vytvárajú celkový pocit pohody.

2. Mýtus: Čokoláda spôsobuje akné

Fakt: Toto je mýtus, ktorý ti možno rodičia pri dospievaní v puberte hovorili. Napriek tomu, množstvo rôznych štúdií zistilo, že nie je v skutočnosti žiadna priama súvislosť medzi akné a čokoládou (alebo s akoukoľvek inou potravinou).

Faktom je, že každý reaguje na potraviny, ktoré do svojho tela dá inak. Ak prestaneš jesť čokoládu po dobu 2-4 týždňov a nevidí žiadne zmeny v počte akné, nie je absolútne žiadny dôvod na odstránenie tejto potraviny zo svojho jedálnička.

3. Mýtus: Čokoláda obsahuje veľa kofeínu

Fakt: Toto jednoducho nie je pravda. Aj keď je pravda, že káva ti môže mierne zvýšiť, toto je viac výsledkom vysokej hladiny krvného cukru, než čohokoľvek iného.

Priemerná porcia čokolády má v skkutočnosti o rovnaké množstvo kofeínu ako šálka kávy bez kofeínu. A aj keď ti to môže dať krátky príval energie, nemala by sa brať ako zdroj energie poskytovanej kofeínom.

4. Mýtus: Čokoláda nemá žiadnu výživovú hodnotu

Fakt: V nedávnych štúdiách horkej čokolády bolo zistené, že v skutočnosti obsahujú pomerne silný antioxidant. Antioxidanty hrajú veľmi dôležitú úlohu pri odstraňovaní voľných radikálov z tela (molekuly nachádzajú po celom tele, ktoré môžu poškodiť rôzne štruktúry, ako je DNA, tým, že z nich odstraňujú elektróny).

Čokoláda je tiež zdroj železa, medi, zinku a horčíka, čo sú všetky minerálne látky telo potrebuje pre správnu funkciu.

5. Mýtus: Čokoláda je pre tvoju hladinu cholesterolu veľmi zlá

Fakt: V skutočnosti v štúdii v roku 1988 ukázal David Kritchevsky, PhD, že aj napriek vysokému percentu nasýtených tukov, čokoláda v skutočnosti nemá negatívny vplyv na tvoje celkové hladiny cholesterolu v krvi.

Táto štúdia bola výsledkom tridsať rokov dlhetrvajúcej štúdie realizovanej vo Wistar Ústave anatómie a biológie na University of Pennsylvania, keď sa zistilo, že nasýtené tuky nájdené v kakaovom masle sa správajú inak, než iné, bežné, nasýtené tuky.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kaliper
Proti chrápaniu
Proti chrápaniu
Proti chrápaniu
kaliper
Scroll to Top